דרך רמתיים 52 הוד השרון טלפון 09-7406064 פקס 09-7406076 פייסבוק מפת הגעה

שעות פתיחה בימים א'-ה' מ-8:30 עד 13:30 ומ-16:00 עד 19:00 ביום ו' מ-8:30 עד 13:00

ליקוי בראיית הצבעים

 

 

מהו ליקוי בראיית צבעים?

 

ליקוי בראיית צבעים הוא כאשר היכולת שלך להבחין בין צבעים וגוונים מסויימים איננה מתאימה לנורמה. המונח עיוור צבעים שבו משתמשים לעיתים קרובות כדי לתאר תופעה זו, איננו מתאים בדרך כלל. אנשים מעטים בלבד לוקים בעיוורון מוחלט לצבעים, זהו מצב נדיר ביותר שבו יש חוסר יכולת לזהות צבעים כלל.

 

מהו הגורם לליקוי  בראיית צבעים?

 

ליקוי בראיית צבעים הוא בדרך כלל תורשתי, אבל הוא יכול להיגרם גם כתוצאה ממחלות מסויימות, חבלות ותופעות לוואי של תרופות. הדבר מתרחש כאשר תאים הרגישים לצבע ברשתית העין (מדוכים), אינם מקבלים או שולחים הלאה את האותות הנכונים המעבירים למוח את המידע לגבי הצבעים.

 

אילו סוגים של ליקוי בראיית צבעים קיימים?

 

ישנם שני סוגים עיקריים.
-ליקוי בהבחנה בין אדום לירוק הוא הסוג הנפוץ יותר מכל סוג אחר.
-ליקוי בהבחנה בין צהוב לכחול הוא נדיר יותר. במקרים נדירים ביותר, ליקוי בראיית  הצבעים הוא חמור עד כדי כך שאין בכלל יכולת לזהות צבעים. מי שיש לו ליקוי כזה רואה הכל בגוונים של שחור, לבן ואפור.

 

איך מאבחנים ליקוי בראיית צבעים?

 

לעיתים קרובות אנשים שיש להם ליקוי בראיית צבעים אינם מודעים למצבם. הם מניחים שכולם רואים את העולם כפי שהם רואים אותו.

משום כך, מומלץ לערוך בדיקה אופטומטרית מקיפה, הכוללת מבחן לראיית צבעים. בדיקת ראיית הצבעים היא פשוטה באופן יחסי ובדרך כלל כלולה בה התבונות בסידרה של תמונות דגמים וצבעים.

 

תמונות אלה תוכננו במיוחד באופן כזה שאדם שראיית הצבעים שלו תקינה לחלוטין יראה על גבי הרקע שבהם מספרים או צורות מסויימות, ואילו אדם בעל ליקוי בראיית צבעים לא יבחין שיש צורה על גבי הרקע.

 

מתי יש לבדוק את ראיית הצבעים?

 

יש לבדוק את ראיית הצבעים בילדים עד לגיל חמש לכל המאוחר . חשוב לאבחן ליקוי בראיית צבעים מוקדם ככל האפשר, מפני שבכיתות היסוד בבית הספר נעשה שימוש רב בחומר למידה ובסמלים ובצבעים שונים.

 

בנוסף לכך, ליקוי בראיית צבעים יכול להשפיע על בחירת מסלול קריירה, שכן היכולת להבחין בין צבעים שונים חשובה מאוד למקצועות אחדים כגון: טייסים, חשמלאים, אנשי משטרה, מקצועות הצבא ועוד.

 

האם אפשר לרפא ליקוי בראיית צבעים?

 

לצערנו עדיין לא התגלתה דרך לריפוי ליקוי בראיית צבעים. עם זאת, אדם בעל ליקוי בראיית צבעים יכול ללמוד כיצד להסתגל  לתפקוד עם מגבלה זו. כך למשל אפשר ללמוד להבחין במידת הבהירות ובמיקומו  של האור ברמזור בכדי לזהותו.לפעמים אפשר להגביר את היכולת להבחין בין הצבעים בעזרת מסננים בצבעים שונים. עדשת מגע מיוחדת צבועה באדום ועזרים אחרים יכולים לסייע בחלק מן המקרים.