דרך רמתיים 52 הוד השרון טלפון 09-7406064 פקס 09-7406076 פייסבוק מפת הגעה

שעות פתיחה בימים א'-ה' מ-8:30 עד 13:30 ומ-16:00 עד 19:00 ביום ו' מ-8:30 עד 13:00

משקפי שמש- יותר מקישוט


אנשים מרכיבים משקפי שמש לשם נוחות ואופנה מאז סוף המאה ה-16 (בתחילה, יוצרו עדשות צבועות בירוק ואח"כ כחולות ואפורות). נוחות ואפנה חשובים היום לא פחות מבעבר אך כעת אנו יודעים כי יש סיבה חשובה יותר להרכבת משקפי שמש – בריאות עינינו.

 

אופטומטריסטים יודעים שמחקרים שנערכו ב- 30 השנים האחרונות, מוכיחים שחשיפה מתמשכת לקרני השמש עלולה לגרום להתפתחות של מחלות עיניים שונות.

 

השפעת הקרינה האולטרא-סגולית:

 

בנוסף לאור הנראה, יש שני סוגי קרינה נוספים מן השמש: קרניים אולטרא סגולות, ואינפרא אדומות. השפעת קרינת קרני האינפרא אדום על העין אינן ידועות כל צורכן, אך מקובל להניח שהן אינן מזיקות. קרינת האולטרא סגול מחולקת  לשלושה סוגים: uv-cuv-b, וקרני uv-c נספגות על ידי שכבת האוזון שבאטמוספרה ומשום כך אין בהן כל סכנה לאדם (מקורות קרינת ה- uv-c מעשה ידי אדם, כגון מכשירי ריתוך, מהווים סכנה חמורה לראייה אם משתמשים בהם ללא משקפי מגן מתאימים).

המידע המדעי המצטבר מורה על כך, כי חשיפה מתמשכת לקרני uv-auv-b, יכולה לתרום להתפתחות של ירוד (קטרקט), בעיות ברשתית, גידולים שפירים במשטח העין, סרטן של העפעפיים והעור שסביב העיניים, ופוטוקרטיטיס, מצב זמני אך מכאיב של כוויה על משטח העין (מכונה גם עיוורון שלג או מחלת מרתכים).

 

הגנה מפני סינוור

 

סינוור קשור לבוהק קרינת השמש ומפריע לנוחות הראיה וליכולת לראות באופן ברור. הסינוור גורם לכיווץ העפעפיים ולדמיעה. סינוור יכול לקרות בימים בהירים ובימים מעוננים כאחד. משקפי שמש שמסננים 75 – 90 אחוזים של האור, יעילים בהפחתת הבוהק והשפעותיו המסנוורות. קיימים גם משקפי שמש בעלי עדשות בהירות יותר, המיועדים לשימוש כללי  יותר, שאמנם מסננות את קרינת האולטרא-סגול, את מסננות את האור הנראה ברמה בינונית בלבד.

החזר אור השמש מפני המים, מן השלג או מן הכביש, גורם לסינור. משקפי שמש בעלי עדשות מקוטבות (פולארויד), יעילות יותר בהפחתת הבוהק המוחזר מפני השטח מאשר משקפי שמש מסוגים אחרים.

הפחתת הבוהק עוזרת להגברת בטיחות הנהיגה ושאר פעילויות נופש ותעסוקה בשטח  הפתוח והופכות אותן לנוחות ופרודוקטיביות יותר.

 

בחירת משקפי השמש המתאימים

 

יש לשקול מספר גורמים לפני רכישת משקפי שמש. הנה אחדים מהם:

  • עדשות פולארויד (מקוטבות) מפחיתות באופן יעיל את הסינוור – אור השמש המוחזר ממשטחים חלקים כמו מים או מדרכות. עדשות כאלה שימושיות במיוחד לנהיגה ולשייט.
  • עדשות מחליפות צבע (פוטוכרומטיות) – מתכהות ומתבהרות לפי מידת האור שבסביבה.
  • ציפוי מראה מחזירות את האור במקום לבלוע אותו ומיועדות במיוחד לשימוש בתנאי סינוור קשים – שלג או מים.

 

אין זה משנה מהו סגנון משקפי השמש שאתם בוחרים, אך עליכם לעמוד על כך שמשקפי השמש שלכם יענו לתנאים הבאים:

  • חסימת עד 99-100 אחוז של קרינת uv-auv-b
  • סינון 75 עד 90 אחוז של האור הנראה
  • יש לדאוג לכך ששתי העדשות תהיינה שוות בצבען ללא פגמים ועיוותים

 

 

אם אתם מתכוונים להשתמש במשקפי השמש שלך לצורך פעילות ספורטיבית או עבודה שנשקפת סכנה לעיניים, מומלץ לבחור משקפיים בעלי עדשות פוליקארבונט. עדשות אלה מספקות את ההגנה הטובה ביותר בשעת פגיעה בהן.

כדאי לשקול שימוש במשקפי שמש המגינים גם על איזור הרקות במיוחד אם אתה שוהה זמן ממושך באור השמש. חבישת כובע רחב שוליים מספקת הגנה נוספת מפני קרני האולטרא-סגול.

 

אנשים בעלי צרכים מיוחדים:

 

אנשים שעברו ניתוח להסרת ירוד (קטרקט),כאשר עדשת העין הוסרה, עלולים להיות חשופים יותר להשפעות המזיקות של הקרינה. אם עברת ניתוח קטרקט והשתלת עדשה תוך עינית, ימליץ לך האופטומטריסט על הגנה נוספת נחוצה.

 

חשוב לזכור, שגם ילדים ובני נוער זקוקים להגנה מפני קרינת השמש. בדרך כלל הם מבלים זמן רב יותר באור השמש ועדשות העיניים שלהם שקופות יותר למעבר קרינה מאשר אצל מבוגרים, כך שהן מעבירות יותר קרינה לתוך העין פנימה. אחד מגורמי הסיכון למחלות עיניים של זיקנה הוא חשיפה מצטברת לקרינה במהלך החיים כולל הילדות,ולכן חשוב לדאוג לכך שהעניים יהיו מוגנות מפני קרינה כבר מגיל צעיר.

 

זכרו –משקפי שמש לא יועילו לכם כאשר הם נמצאים בכיס, בארנק או בתא הכפפות במכונית. התרגלו להרכיב אותם בשמש.